+ medium indirin GooglePlay’den AppStore’dan indirin

Sözlük

Asistan Hizmetleri

Bu servis, kredi kartı hamillerine telefon ve İnternet üzerinden kapsamlı kişisel yardım hizmeti sunulmasıdır. Restoran rezervasyonları, popüler/kültürel etkinlikler ve spor organizasyonları için biletler, alışveriş, işle ilgili hizmetler, seyahat hizmetleri, özel gün hatırlatmaları ve daha birçok hizmet bu kapsamda verilmektedir. Farklı kartlar için bu özellikler değişmektedir.

ATM

Her an, her yerde bankacılık işlemlerini yapmanızı sağlar Banka ya da ATM kartınızı kullanarak ATM'lerde vadesiz hesaplarınızdan nakit para çekebilir, bu hesaplara para yatırabilir ya da bir hesaptan diğerine para transferi yapabilirsiniz. Ayrıca, kredi kartınızı kullanarak ATM'lerde nakit avans işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken, kendi bankanızdan başka bir bankanın ATM'sini kullanıyorsanız, yaptığınız işlem için belli bir ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Bakiye Transferi

Ödenmemiş bir kredi kartı borcunu, bir bankadan diğerine aktarma işlemidir.

Değişken Oran

Yayınlanan endekste belirtilen piyasa faiz oranındaki değişimlere bağlı olarak, yukarıya veya aşağıya hareket eder.

Faiz Oranları

Ödenmemiş bakiyeye uygulanan aylık faiz oranıdır. Faizler, ödenmemiş bakiyenin yüzdelik bir bölümü olarak belirlenir. Finans ücretleri ise alınan kredinin (borç paranın) kullanımı için ödenen tutardır.

Finansman Bedeli

Avans alınan paranın kullanılması nedeniyle avans veren kimseye ödenen bedeldir. Mevcut hesabınızın belirli bir yüzdesi oranında faiz uygulanır (satın almalar ve ücretlendirmeler, ödemelerle düşürülür). Bu yüzdelik oran veya faiz oranı, kart türüne göre farklılık gösterebilir.

Hesap özeti

Her ay düzenli olarak adresinize gönderilen, bir önceki hesap kesim tarihinizle son dönemdeki hesap kesim tarihiniz arasında yapmış olduğunuz harcama, limit, bonus, borç ve ödeme bilgilerinin yer aldığı belgedir.

İşyeri

Harcamaların yapıldığı yer.

Kredi

Kredi, borç veren bir kurumla (banka, işyeri veya Kredi Kartı Şirketi) borç alan kişinin arasındaki anlaşmadır. Bu kredi; elden, banka hesabına ya da bir kredi kartına belli bir miktar para kullanma limiti koyulması anlamına gelmektedir. Faizler de dahil olmak üzere geri ödemeyle ilgili tüm kurallar daha önceden belirlenir ve kartın aldığı bankanın kart sahibiyle yaptığı anlaşmada belirtilir.

Kredi Kartı

Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Kredilendirme imkanı ise sadece gerekli durumlarda kullanılmak üzere eklenmiş bir yan fonksiyondur. Bankaların kredi kullanmak isteyenlere %1 ile % 2.5 oranında faizlerle sunduğu çeşitli alternatif kredi türleri bulunmaktadır. Kredi kartları tüm kullanıcılarına, ödemelerini faizsiz olarak maksimum 1 ay süreyle yapma imkanı tanımaktadır. Aynı zamanda alışverişlerde kazandırdığı, nakit para gibi harcanabilen çeşitli ödüllerle, aile bütçesine katkıda bulunmaktadır. Bugüne kadar, kredi kartı kullanıcılarına, bankalar ve üye işyerleri tarafından toplam cironun ortalama %2'si kadar nakit gibi harcanabilen ödül verilmiştir.

Kredi Limiti

Kartınızı kullanarak kredi alabileceğiniz maksimum tutardır. Kredi kartarınız ortak aynı limiti kullanmaktadır.

Kredi Tarihçesi

Geçmişte yaptığınız kart ödemelerinizin kaydıdır. Gelecekte ödemelerinizi zamanında yapma eğiliminizi göstermesi için kullanılır.

Kredili Mevduat

Banka kartınızın bağlı olduğu vadesiz hesapta paranız olmasa da, kullanabilmeniz için tahsis edilen limittir. Kullanmanız halinde, ücret veya faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Nakit Avans

Bir ATM'de ya da banka şubesinde kredi kartınızı kullanarak anında nakit para çekebilirsiniz. Nakit avans miktarı kredi limitinizden düşülür. Nakit avans yapılırken banka belli bir komisyon alır. Ayrıca, uygulanan faiz oranı, alışverişler için uygulanan faiz oranından daha yüksektir ve genellikle nakit avans işlemini yaptığınız günden itibaren işletilir (Nakit avans, ATM kartıyla nakit para çekmekten farklıdır).

Online Bankacılık

Online sistemler, kişisel bilgisayarınızdan İnternet aracılığıyla bankanın bilgisayarına bağlanarak, bankacılık hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar.

PIN (Kişisel Tanımlama Numarası)

Kartınız için seçtiğiniz, ATM'lerden bankacılık işlemlerini yapmanız ve mevcut hesaplarınıza ulaşmanızın yanı sıra alışveriş yapmanıza da olanak tanıyan gizli bir koddur. PIN kodunuzu hiç kimseyle paylaşmayın.

Sabit Oran

Faiz oranındaki değişimlere veya şartlara bağlı olarak değişmeyen, yıllık faiz oranıdır.

Son Ödeme Süresi

Yaptığınız harcamaların faize tabi tutulmadığı, genellikle 10 gün olarak belirlenen süreçtir. Örneğin, kredi kartınızın hesap kesim tarihi 1 Mayıs ise ve siz kart borcunuzun tamamını son ödeme tarihi olan 11 Mayıs'a kadar ödediyseniz, hiçbir faiz uygulamasına tabi tutulmazsınız.

Yıllık Faiz Oranı (Yıllık Yüzde Oranı)

Ödenmemiş bakiyeye uygulanan yıllık faiz oranıdır.

Yıllık Ücretler

Kartınızı aldığınız banka ve kuruluşlar, kart için yaptıkları masrafları karşılamak amacıyla, kart hamillerinden yıllık ücret talep edebilir.

Kampanyalarınız, kart bilgileriniz ve hayatınızı kolaylaştıran ödeme çözümleri tek uygulamada...

GARANTİ BBVA İNTERNET BANKACILIĞI