+ medium indirin GooglePlay’den AppStore’dan indirin

chip&PIN

Güvenli alışveriş için işlemlerinizi mutlaka şifre ile yapın!

Daha güvenli ve hızlı alışveriş için şifre (PIN) almadığınız kartınız kalmasın!

Şimdi ne yapmalıyım?

Kartınızın şifresini Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'ndan veya Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333'ü aradığınızda “Kart şifresi almak istiyorum” diyerek oluşturabilirsiniz. Şifreniz, yapacağınız ilk alışveriş veya Garanti BBVA ATM işleminde kartınıza yüklenecektir. Bir sonraki işleminizde ise artık şifreniz size sorulacaktır.

Unutmayın, şifrenizi almanız için bankadaki bilgilerinizin güncel olması gerekir. Bilgilerinizde hata varsa Garanti Bankası Şube'lerinden güncellenmesini isteyebilirsiniz.

Kartınızı yurt dışında kullanırken

Kartınızı yurt dışında şifrenizle kullanmaya devam edebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz ülkelerde chip&PIN sistemine geçildiyse ülkemizde kullandığınız gibi mevcut şifreniz ile kartınızı kullanmaya devam edersiniz. Bu sisteme geçmeyen ülkelerde ise sizden eskiden olduğu gibi imzanız istenecektir.

Şifrenizi kullanmak çok kolay ve hızlı!

1-Ödeme yapacağınız zaman, satış görevlisi Chip'li kartınızı okuyucuya yerleştirecektir.

2-Kart okuyucu sizden şifre giriş cihazına şifrenizi (PIN) girmenizi isteyecektir.

3-Alışveriş tutarınızı kontrol ettikten sonra 4 rakamdan oluşan şifrenizi (PIN) girin,

ödemenizi onaylamak için "Giriş" / "Enter" tuşuna basın.

4-Eğer şifrenizi (PIN) girerken hata yaparsanız, "Temizle" / "Clear" tuşuna basın ve şifrenizi (PIN) tekrar girin.

5-Ekran, sizi ödeme işlemini gerçekleştirdiğinize dair bilgilendirecektir. Ödeme onayından sonra, kart okuyucu size slip verecektir.

6-Mağaza chip&PIN sistemine geçmediyse imza atarak ödeme yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şifre (PIN) nedir?

 • Şifre (PIN), sizin alışverişteki kimlik numaranız. 4 rakamdan oluşan bu şifre (PIN) sayesinde kartınızın gerçek sahibi olduğunuzu ispatlıyorsunuz. Ödemenizi şifrenizi (PIN) tuşlayarak onaylıyorsunuz.
 • Alışverişlerde kullanacağınız şifre (PIN), Garanti BBVA ATM'lerimizden işlem yaparken kullandığınız şifre ile aynıdır.

Chip nedir?

 • Kredi kartınızın üzerinde bulunan ve kişişel bilgilerinizi manyetik şeritten daha da güvenli taşıyan bir ortamdır. Kart sahteciliğini ve dolandırıcılığını neredeyse imkansız hale getirir.

chip&PIN ile alışverişler neden daha güvenli?

 • Kredi kartınızla yaptığınız işlemlerin güvenli olması için 2 ana unsur mevcuttur: Birincisi kartın gerçek olması, ikincisi kartı kullanan kişinin kartın gerçek sahibi olması.
 • Chip ilk şartı, şifre (PIN) ise ikincisini sağlar. Yani Chip sahte kart basımını, şifre (PIN) de kayıp ve çalıntı kart kullanımını önler.

Şifremi (PIN) nasıl öğreneceğim?

 • Aşağıdaki kanallardan asıl ve ek kartlarınız için hemen şifre oluşturabilirsiniz:
 • Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333'yi arayıp "kart şifresi almak istiyorum" diyerek, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı "Kart İşlemleri" / "Şifre İşlemleri" adımından SMS yoluyla: SIFRE yazıp, kartınızın son 6 hanesi ve kartınızın arkasındaki güvenlik kodunun ilk 2 hanesini aralarında boşluk bırakıp 3340'a göndererek şifrenizi belirleyebilirsiniz.
 • Eğer şifrenizi unutursanız veya bilmiyorsanız Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333'den veya Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'ndan yeni şifre belirleyebilir, birden fazla kartınız var ve bunlardan bir kısmı için şifrenizi biliyorsanız Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'nden "Şifre Eşitleme" adımından mevcut şifrenizi diğer kartlarınız içinde de tanımlayabilirsiniz.

Ek kartım için nasıl şifre alabilirim?

 • Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333'den "kart şifresi almak istiyorum" diyerek, veya Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'ndan ek kartlarınız için hemen şifre oluşturabilirsiniz.
 • Dilerseniz Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi ve Garanti BBVA İnternet Bankacılığı'ndan "Şifre Eşitleme" adımından mevcut kart şifrenizi ek kartınız için de tanımlayabilirsiniz.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

 • Mevcut şifrenizi kullanabileceğiniz gibi şifrenizi Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333"kart şifresi almak istiyorum" diyerek, Garanti BBVA İnternet Bankacılığı veya Garanti BBVA ATM'lerimizden değiştirebilirsiniz.

Şifrenizi yanlış girerseniz

 • Alışveriş sırasında şifrenizi yanlış girerseniz, "Temizle" / "Clear" tuşuna basın ve şifrenizi (PIN) tekrar girin.
 • Şifrenizi (PIN), sizin için hatırlaması kolay, diğer insanlar için tahmin edilmesi zor rakamlardan seçiniz. Şifrenizin (PIN) telefon numaranızın bir kısmı, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir olmamasına dikkat ediniz.
 • 9876 ya da 1234 veya 9999 bilindik sayı dizileri olmamasına özen gösteriniz.
 • Rastgele seçilmiş rakam kombinasyonları, kart suçluları için tahmin edilmesi en zor, dolayısıyla en iyi şifre (PIN) seçenekleridir.

Şifrenizi (PIN) güvenli kullanmak için

 • Şifrenizi (PIN) kimseye söylemeyin.
 • Şifrenizi (PIN) kartınızın üstüne yazmayın.
 • Şifrenizi (PIN) girerken eliniz ve vücudunuzla gizleyin.

Şifrenizin (PIN) blokesini kaldırmak için

 • Şifrenizi 3 kez üst üste (farklı mağazalarda da olsa) yanlış girdiğinizde şifreniz geçici olarak bloke olacaktır. Bu durumda Müşteri İletişim Merkezi / 444 0 333 'den "kart şifresi almak istiyorum" diyerek tekrar şifre almanız gerekmektedir. İmzanızı kullanarak kartınızla alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz.

Eğer mağaza chip&PIN'i kabul etmezse

 • Eğer alışveriş yaptığınız mağaza henüz chip&PIN teknolojisine geçmediyse, eskiden olduğu gibi işleminizi imzanızla onaylamanız istenecek.

Kampanyalarınız, kart bilgileriniz ve hayatınızı kolaylaştıran ödeme çözümleri tek uygulamada...

GARANTİ BBVA İNTERNET BANKACILIĞI